Kleje cyjanoakrylowe są jednoskładnikowymi substancjami szybkowiążącymi przeznaczonymi do łączenia różnych typów materiałów. Zaliczamy tutaj między innymi: metal, drewno, ceramikę, gumę i tworzywa sztuczne. Kleje te spełniają swoją rolę również w przypadku polietylenu, polipropylenu i silikonu, które ze względu na swoje właściwości, są bardzo trudne do sklejenia (warunkiem jest zastosowanie Primera). Nic więc dziwnego, że właśnie ten rodzaj kleju zasłużył na miano najmocniejszego kleju na świecie.
Największa masa uniesiona poprzez połączenie wykonane przy użyciu tegoż kleju wyniosła 8,1 tony. Był to wózek widłowy zaczepiony na dźwigu z zastosowaniem bardzo małego cylindra, którego części były połączone właśnie za pomocą kleju cyjanoakrylowego. Wyczyn został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.
Działanie klejów cyjanoakrylowych i ich właściwości
Kleje cyjanoakrylowe są bardzo szeroką grupą. Znajdują się tutaj kleje o różnej konsystencji; od bardzo rzadkich (prawie jak woda) do gęstych. Kleje o niskiej lepkości najlepiej sprawdzają się do gładkich powierzchni, natomiast te o wyższej lepkości do materiałów porowatych. Dzięki zastosowaniu specjalnej Fugi (proszku) mogą również służyć do wypełniania szczelin i ubytków. Wszystkie rodzaje cechują się jednak bardzo szybkim działaniem. Niektórzy z tego powodu nazywają je klejami sekundowymi (gdzie sekunda odnosi się do przybliżonego czasu reakcji). Odporność temperaturowa większości tego typu klejów mieści się w granicach od -55°C do +80°C, a niektóre z nich mają wytrzymałość nawet do +135°C. Na szczególną uwagę zasługują niektóre kleje cyjanoakrylowe nowej generacji, ponieważ przy porównywalnej sile klejenia tworzą bardziej elastyczne połączenie, nie powodują zadymiania powierzchni, są bezwonne i nieagresywne dla wrażliwych dotąd materiałów (jak styrodur) w stosunku do standardowych klejów tego typu. Działanie klejów cyjanoakrylowych można dodatkowo przyśpieszyć za pomocą aktywatora – w płynie lub sprayu.
Czy zawsze tak samo silne?
Kleje cyjanoakrylowe wykorzystywane są do klejenia małych powierzchni , tzw. szczelin, czy pęknięć. Siła działania klejów zależy tak naprawdę od wielu czynników. Do tych czynników możemy zaliczyć chociażby rodzaj materiału przeznaczony do połączenia. Ze względu na różne właściwości znajdziemy łatwe i trudne do sklejenia materiały. Istotną kwestią jest także odpowiednie dopasowanie łączonych części. Obok tego wpływ na wytrzymałość połączeń mają także temperatura i rodzaj kleju cyjanoakrylowego.